چالش

چالش دنیای امروز

چالش ها هموراه توجه دولت مردان و مفاخر را به خود جلب می نماید. در هر برهه ای رقابت دنیای سرمایه داری بر سر یک مقوله است امروز مسابقه بر سر سرعت است امروز سریعترین ها برنده هستند. ابرهارد فون کوئن‌هایم، مدیر BMW می گوید در عصر جدید، دیگر این بزرگ‌ترها نیستند که کوچک‌ترها را می‌بلعند، بلکه این سریع‌ترها هستند که آرام‌ترها را می‌بلعند و از آن‌ها سبقت می‌گیرند.

یک پژوهش در دانشگاه هاروارد، که روی بیش از ده هزار مدیران انجام شده سرعت را یکی از معیارهای موفقیت برشمرده اند. غالب افراد بررسی شده، معتقد بودند مدیرانی که سرعت بالایی در انجام کارها و پروژه‌ها دارند، دو برابر بیشتر از باقی مدیران، جزء رهبران تأثیرگذار محسوب و کارمندان وفادار بیشتر به دست می آورند و شانس بالاتری برای رشد و ترفیع دارند. جهان امروز، جهانی سریع است و کسانی که در این جهان از سرعت بیشتری برخوردار باشند، طبیعی است که از مزیت‌هایی برتر و موفقیت‌هایی افزون‌تر نیز برخوردار خواهند بود.

برایان تریسی در کتاب پیروزی، اصل سرعت را تئوریزه نموده و معتقد است ارتش چنگیز سریع‌ترین ارتش جهان بود و این برتری تا قرن بیستم بی رقیب مانده است. شاید از سرعت عمل، چابکی و چالاکی تاکتیک جنگ مغول‌ ها، بتوان درس‌هایی را استخراج کرد. صدها سال‌ پیش بدون وجود تکنولوژی ارتباطی این جنگجویان بیابان‌گرد و نسبتاً بی‌رحم، به حدی از سرعت رسیدند که می‌توانستند سرزمین‌های مختلف را، با سرعت خودشان غافلگیر و سپس اشغال کنند.

به نظر شما ما نیز باید بر سرعت خود در رقابت با دنیای لیبرال بیافزاییم و الگوهای خود را با توجه به رخدادهای بیرونی سازماندهی نماییم؟

امروز اینترنت سرعت را به زمان و مکان منتقل کرده و اخبار و اطلاعات در لحظه منتقل می شوند. در کمتر از چند لحظه شما دوستان خود را می بینید که در سفر به دورترین سرزمین ها و در حال صرف غذا هستند و یا دوستانتان به سریعترین شکل ممکن از تجربه آشپزی و یا نصب فلان نرم افزار تبادل تجربه می نمایند. درباره شما به سرعت همه می توانند اطلاع کسب کنند که شما به چه چیزهایی علاقمند هستید؟ چه شغلی دارید؟ در کجا سکونت دارید؟ تفریحات شما چیست؟ و…

ایرانیان مردمی قدرتمند هستند حتی ارتش مغول را در خود هضم کردند نه تنها سرعت آنها را در توسعه قلمرو گرفتند بلکه اقوام بدوی و عشایری شرق دور را تبدیل به حاکمان فرهنگ دوست و دیوان سالار نمودند. آیا وقت آن نرسیده شکل نوینی به دنیای امروز بدهیم و توسعه لیبرال را با آموزه های تمدنی خود محک بزنیم و جهان امروز را برای بهزیستن اصلاح و چشم اندازی جدیدی را به دنیا عرضه کنیم؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *