ورزش

ورزش های پاییزی را فراموش نکنید

پاییز فصل سرد شدن و برگ ریزان است این تغییر سیمای طبیعت با کوتاه شدن روزها همراه است و سردی هوا نیز باعث می شود کمتر به ورزش در محیط باز به پردازیم. در صورتی که پیاده روی می تواند به شما حسی بی نظیر را القا کند.

سلامت را در فصل های پاییز و زمستان باید جدی تر بگیریم . اگر به اندازه و صحیح ورزش نماییم در این فصل می توانیم از ابتلا به بیماری های فصلی مانند سرماخوردگی و آنفلونزا پیشگیری نماییم .

یکی از شایع ترین بیماری هایی که در ورزش و یا حضور طولانی مدت در فضای باز بروز می نماید عفونت دستگاه تنفسی بالاخص سینوس ها و مجرای تنفسی است .

در مراحل اولیه احساس بروز سرماخوردگی قرقره کردن آب ولرم همراه نمک یا جوش شیرین، نوشیدن فراوان مایعات گرم و شیرین، استفاده از هوای آزاد در محیط بیرون و تنفس عمیق و استفاده از بخورهای گیاهی مثل بخور اکالیپتوس توصیه می شود.

کاهش حجم نور و مدت زمان تابش خورشید موجب افسردگی و رخوت می شود این فرایند منجر به کاهش هورمون ملاتونین مغز می شود.

پیاده روی سبک، حدود 10 دقیقه در نزدیک ترین پارک، کنار زدن پرده ها و ورزش کردن با دستگاه های هوازی و استفاده از همان نور اندک می تواند برای افراد مفید باشد.

انجام ورزش خود باعث افزایش ترشح هورمون اندروفین در بدن خواهد شد،که این هورمون شادی و نشاط و کاهش استرس در فرد ایجاد می نماید.

ورزش و حرکات نرمشی را به ساعات اولیه روز منتقل نمایید. به باشگاه بروید و از دستگاه های بدن سازی استفاده کنید. این ایام از سال محیط های ورزشی نسبتا به علت اشتغال دانش آموزان به درس خلوت تر است. برنامه روزانه متنوع و محرکی داشته باشید.

اما افرادی که مبتلا به بیماری آرتوروز و درد مفاصل هستند باید در فصل سرما از فعالیت در فضای باز پرهیز کنند و در هنگام نرمش و ورزش از گرم کن مناسب استفاده کنند تا ضمن گرم نگهداشتن اندام به فعالیت عضلات کمک شود.

افرادی که استعداد چاقی دارند باید بیشتر در فصل سرما مراقب تغذیه خود باشند و از مواد پر کالری اجتناب کنند و در عوض فعالیت بدنی و پیاده روی و ورزش را افزایش دهند.

فصل های سر مصرف مایعات گرم را افزایش دهید تا هم آب بدن به مقدار لازم تامین شود هم دمای بدن متعادل باقی بماند. چای و شیر قهوه و مشتقات آن را به شما توصیه می کنیم.

در فصل پاییز بهترین زمان برای استفاده از دوچرخه در ورزش است چون تابش خورشید آزار دهنده نیست و دمای هوا با افزایش تحرکات جسمانی طاقت فرسا نمی شود.

کلا فصل پاییز مختص ورزش های گروهی است پس ساعتی را همراه با دوستان و عزیزانتان سپری کنید و از حس خوب زندگی و تفریح با بهترین های زندگی خود بهرمند شوید. با آنها گعده بگیرید و نوشیدنی های گرم و میوه های سرشار از ویتامین ها را میل بفرمایید.

طوری خوش بگذرانید که فاصله امروز تا عید نوروز را متوجه نشوید شش ماه دوم سال فصل آدم های عاشق و خوش مشرب است و شما هم می توانید یکی از آنها باشید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *