نسل نو خوانندگان ایران؛ محمد اصفهانی

محمدمهدی واعظی معروف به محمد اصفهانی (زادهٔ ۱۴ تیر ۱۳۴۵ در تهران)، پزشک، خواننده و آهنگساز پاپ و سنتی ایرانی است. او از خانواده‌ای اصالتاً اصفهانی در تهران متولد شد. محمد اصفهانی از دانشگاه علوم پزشکی ایران به سال ۱۳۷۶ فارغ‌التحصیل شد. او با بهره‌مندی از مکتب محمدرضا شجریان و علی جهاندار موسیقی ایرانی آموخت. اصفهانی ابتدا با اجرای آثاری روی اشعار شعرای معاصر مانند فریدون مشیری و همچنین اجرای تیتراژ سریال، پا به عرصه خوانندگی گذاشت.

او در سال ۱۳۷۳ به عنوان اولین تجربه کاری خود تیتراژ سریال آوای فاخته طی دهه ۸۰ عنوان پرفروش ترین آلبوم های موسیقی پاپ را به خود اختصاص داده است.

محمدمهدی واعظی سحرگاه روز ۱۴ تیر ماه سال ۱۳۴۵ در خیابان ۱۷ شهریور تهران به دنیا آمد. پدر او دکتر محمدعلی واعظی پزشکی بود که مدتی کوتاه پس از انقلاب نیز استانداری اصفهان به عهده او بود، اصالتی اصفهانی داشت و مادر او نیز متولد تهران بود.

محمدمهدی تحصیلات ابتدایی و دبیرستان را در مدرسه علوی به پایان برد و در مسابقات قرآن قبل از انقلاب در رده نوجوانان مقام کسب کرد. به خاطر کسب مقام در مسابقات قرآن قرار شد به کویت اعزام شود که این سفر به خاطر مخالفت مادرش لغو شد.

او از اوایل کودکی قرائت قرآن کریم را به سه روایت نزد اساتید وقت آموخته و از شیوه‌های مختلف این فن به ویژه شیوه مصطفی اسماعیل بهره‌مند شده‌است. محمدمهدی به دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران راه یافت و در سال ۱۳۷۶ فارغ‌التحصیل شد. وی متأهل است و سه فرزند دارد.

مرضیه وحید دستجردی دخترخاله وی می باشد. که اولین وزیر زن ایران  (وزارت بهداشت) است و دیگر دختر خاله اش الهه وحید دستجردی رئیس دانشکده دندان پزشکی و شوهر خاله اش سیف ا… وحید دستجردی رئیس اسبق سازمان هلال احمر بوده است.

آثار محمد اصفهانی طی مدت فعالیت هنری اش شامل آلبوم ها و آثار زیر است.

آلبوم حسرت ۱۳۷۷

آلبوم تنها ماندم ۱۳۷۹

آلبوم نون و دلقک ۱۳۸۱

آلبوم برکت ۱۳۸۴

آلبوم بی‌واژه ۱۳۹۰

آلبوم شکوه ۱۳۹۳

همچنین تعداد زیادی تیتراژ برنامه های تلویزیونی و سریال و چند تک آهنگ در کارنامه خود ثبت کرده است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *