بایی

غواصی در شهر غرق شده بایی

شهر باستانی بایی یکی از شهر‌های ثروتمند و زیبا در دوران روم باستان بوده است و بسیاری از اهالی روم برای تفریح به آنجا می‌رفتند اما با شروع فعالیت‌های آتش فشانی و عقب نشینی خط ساحلی (در خلیج ناپل ایتالیای امروزی) تمام این شهر با مجسمه و بنا‌های باشکوه به زیر آب رفته است.

این سایت باستانی منحصربه فرد ۱۷۰۰ سال پس از ناپدید شدن در امواج ساحل توسط دانشمندان در ساحل‌های غربی کشور ایتالیا شناسایی شده است.

تصاویر جدید از این شهر باستانی توسط غواصان باستان شناس به دست آمده است و حاوی عکس‌هایی زیبا از مجسمه‌های غول پیکر، خانه و ویلا‌های عظیم، موزاییک‌ها کف خانه‌ها و حتی برخی اشیا است.

پژوهش‌ها نشان می‌دهند فوران کوه ووزویوس (Vesuvius) به مدت طولانی در سال ۷۹ پس از میلاد سبب نابودی این شهر و دو تمدن باستانی پُمپِی و هرکولانیم شده است.

کارشناسان همچنین دریافتند اهالی این منطقه فرصت نکرده اند تمام وسایل خود را از آن خارج کنند به همین دلیل بسیاری از مجسمه‌ها و آثار گرانقیمت در ویرانه‌های شهر زیر آب وجود دارد.

هنوز بخش‌های وسیعی از شهر باستانی بایی در زیر شن و ماسه در عمق آب مدفون است و کارشناسان امیدوار هستند در آینده بتوانند بخش‌های بیشتری از آن را حفاری و کشف کنند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *