شیرتازه

شیرتازه به کودکان بدهیم

شیرتازه گاو یکی از بهترین و کامل‌ترین منابع کلسیم و ویتامین D است و پروتئین‌های مفید دارد. شیرتازه گاو را باید تا سن یک سالگی به فرزندانتان ندهید، باید توجه کنید که کودکان زیر ۶ ماه فقط شیر مادر یا شیرخشک بخورند و تنها کودکان بالای یک سال می‌توانند نوشیدنی مصرف کنند؛ کودکان ۶ تا ۱۲ ماه می‌توانند در طول روز علاوه بر شیر مادر و غذای کمکی و مقداری آب بنوشند .

دقت کنید نوشیدن آب ، موجب تنظیم دمای بدن و آب‌رسانی به سلول‌های بدن می‌شود و کودک را از انواع عفونت‌های ادراری و یبوست مصون می‌دارد.

آب، موجب تنظیم دمای بدن و آب‌رسانی به سلول‌های بدن می‌شود؛ این نوشیدنی خالص بدون اینکه قند یا کالری اضافه و مضری به بدن کودک برساند او را از انواع عفونت‌های ادراری و یبوست مصون می‌دارد،

روزانه نیم لیتر شیر گاو می‌خورند از نظر کلسیم و ویتامین D تأمین هستند.

کودکان بالای یک تا دو سال بهتر است شیر کامل مصرف کنند، برای کودکان بالای ۲ سال شیر کم‌چرب، گزینه مناسب‌تری است

بیشتر از سه لیوان شیر در روز به فرزندان خود ندهید، زیرا ممکن است سیر شوند و دیگر غذا‌های خود را میل نکنند.

شیر بدون لاکتوز،شیر‌های بدون لاکتوز همچون شیر گاو، ویتامین و مواد معدنی مفید برای بدن کودک را در خود دارند،تنها فرق آن‌ها با شیر معمولی، طعم شیرین‌تر آن‌ها است.

اگر پس از ۲ سالگی همچنان دوست دارید به فرزندتان شیرخودتان را دهید، مانعی وجود ندارد چرا که شیر مادر همیشه منبع بسیار غنی از انواع ویتامین‌ها و پروتئین‌ها است همچنین از نظر احساسی نیز فرزند را سیراب می‌کند، زیرا به واسطه نوشیدن شیر، در آغوش مادر است و به او نزدیکی بیشتری را حس می‌کند.

همه انواع محصولات لبنیِ نوشیدنی برای کودک مفید هستند؛ آن‌ها به طور معمول از شیر تهیه می‌شوند و همان مواد معدنی و ویتامین‌ها را در خود دارند البته باید اشاره کنیم به اندازه شیر، کلسیم ندارند.

باید توجه کرد که محصولات لبنی، مانند دوغ کفیر (نوشیدنی تخمیری، حاصل از شیر و دانه‌های کفیر) توسط باکتری‌های زنده تهیه می‌شوند و به همین دلیل، بدن کودک را در برابر باکتری‌های مُضر محافظت می‌کنند البته میزان باکتری‌های محصولات مختلف، متفاوت است، نوشیدنی‌های لبنی که شیرین هستند شکر در خود دارند که برای بدن چندان مفید نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *