رکسانا

رکسانا کارآفرین ایرانی در غرب

رکسانا ورزا در سال ۲۰۱۰ در لیست ۳۰ زن برتر کمتر از ۳۰ سال وب‌سایت Business Insider در حوزه تکنولوژی جای گرفت.

رکسانا ورزا یک بانوی موفق ایرانی هستش و مسئول برنامه های کارآفرینی مایکروسافت در اروپا و فرانسه است.

فعالیت در حوزه استارت آپ ها را از سال 2007 شروع کرد که هنوز مفاهیم این چنینی باب نشده بود

رکسانارکسانا در آمریکا متولد شد و در رشته زبان فرانسوی فارغ التحصیل می شود اما زبان مادری را خوب صحبت می کند و حتی خوان و نوشتن فارسی را به راحتی انجام می دهد و مانند دیگر هم زبانانش از اصطلاحات فارسی در محاوراتش استفاده می کند.

رکسانا به ایرانی بودن و دنیای متفاوت وطنش افتخار می کند و خیلی ایران را دوست دارد ورزا معتقد است ایران  و ایرانی دوست داشتنی هستند آمریکایی ها مانند ماشین زندگی می کنند و نوعی جمود فکری و احساسی بر آنها حاکم است.

رکسانا در یک مصاحبه اش اظهار داشته؛ از ۶ سالگی تابه حال، معمولا سالی یکبار به ایران آمده ام و همیشه با گریه، به آمریکا یا فرانسه برگشته ام. ایران یک چیز خاصی دارد که نمی دانم چیست ولی به دل آدم می نشیند

وی در حال حاضر با چند شرکت و رسانه معروف فرانسوی و بین المللی در زمینه فناوری همکاری دارد. به علت مهارتش در زبان فرانسه مشاور بازرگانی شرکت های آمریکایی در بازار فرانسه بود

در عرصه های مختلف فناوری سرک کشیده و حتی یک شرکت نوپا هم دارد که فعالیتش توسعه فناوری ها در فرانسه و اطلاع رسانی در خصوص حوزه فناوری است . این خانم جوان ثروتمند معتقد است استارت آپ ها باید استراتژی بازاریابی، مدل بازرگانی خلاقانه خودشان را داشته باشند و از محدودیت های مالی عبور کنند تا نوآوری نمایند.

رکسانااین کار آفرین جوان معتقد است فناوری هم شمشیری دولبه است که باید در بهره برداری در آن جانب اعتدال را رعایت کرد و با وضع قوانین از آسیب هایش کاست.

وی روزهایی را به خاطر دارد که برایش صحبت کردن به زبان فرانسوی سخت بود و به هر جا رزومه می فرستاد کاری پیش نمی رفت اما راهش را پیدا کرد در دانشگاه زبان فرانسوی را آموخت و مدت ها در میکروسافت و تک مشغول بکار شد و حالا به جایی رسیده که با رئیس جمهور فرانسه جلسه مشترک دارد و با وی قهوه می نوشد.

رکسانا امروز استعدادهای خلاق و نوآور را شناسایی می کند و برایشان امکانات فنی و مالی تامین نموده و آنها را در مسیر رشد قرار می دهد ورزای م یگوید جوانان غربی خیلی شکننده و سطحی نگرند اما جوانان ایرانی که با آنها برخورد داشته در حوزه فناوری جسور پر انرژی هستند و ایده ها و آرزوهای بلند پروازانه ای دارند و در چالش های کاری کم نمی آورند.

وزرای در خصوص انتخاب هایش در زندگی می گوید؛ وقتی در کالیفرنیا بودم، پدرومادرم همیشه از من می خواستند رشته ای بخوانم که یک شغل مطمئن برایش پیدا شود، چیزی مثل حقوق، داروسازی یا مهندسی ولی من همیشه دوست داشتم زبان فرانسه بخوانم. راستش را بخواهید، دلیلش را نمی دانستم و در آن زمان هم مطمئن نبودم که با دانستن این زبان چه کار می شود کرد. حتی می گفتند زبان اسپانیایی ممکن است بیشتر به دردم بخورد اما من رفتم سراغ زبان فرانسوی.
پدرم نگران بود که اگر زبان فرانسه بخوانم، نتوانم شغلی پیدا کنم. او همیشه سربه سرم می گذاشت که در بهترین حالت، یک معلم فرانسوی بد خواهم شد! در آمریکا جو این طور است که همه می خواهند مهندس، دکتر یا وکیل بشوند تا پول دربیاورند.
کمتر کسی به رشته های دیگر فکر می کند. من حتی به یاد دارم که با والدینم بحث و جدل های فراوانی درباره رشته تحصیلی ام داشتیم تا اینکه زمان گذشت و من بعد از دانشگاه در «آژانس فرانسه» مشغول به کار شدم. پدرم که فهمیده بود من یک کار خیلی خوب پیدا کرده ام و رشته تحصیلی ام به درد خورده، از من عذرخواهی کرد.

رکسانااز بهترین خاطراتش ، تجربه سردبیری «تک کرانچ»، یکی از رسانه های معتبر در زمینه تکنولوژی در فرانسه بود. جریان استخدام در این رسانه را جالب می داند؛ من آن روز ها سرگرم گذراندن دوره لیسانس بودم و چندان هم از کلاس های اقتصاد سیاسی خوشم نمی آمد. برای همین تصمیم گرفتم یک وبلاگ درباره استارت آپ های فرانسه به زبان انگلیسی راه بیندازم. این کار برای من جنبه سرگرمی داشت و هیچ وقت فکرش را نمی کردم که کسی وبلاگم را بخواند. برای همین یک نام احمقانه برایش انتخاب کردم. نامش را گذاشتم «تک باگت» که به فارسی می شود «نان باگت تکنولوژی».
چند هفته بعد از راه اندازی وبلاگم، یکی از دست اندرکاران ارشد «تک کرانچ» اروپا به من ایمیل زد و خواست با آنها همکاری کنم. راستش خیلی جا خوردم. انتظار نداشتم کسی به نان باگت من علاقه ای نشان بدهد!
چند وقت بعد هم این مدیر ارشد «تک کرانچ» را در فرانسه دیدم. ما با هم قهوه خوردیم و او بعد از یک مکالمه طولانی به من پیشنهاد کار به عنوان سردبیر بخش فرانسوی رسانه شان را داد. اصلا انتظارش را نداشتم چون شانس خودم را به عنوان کسی که فرانسوی، زبان بومی اش نبود در تصاحب این شغل زیاد نمی دیدم. طبیعی است که پیشنهادش را خیلی زود پذیرفتم. انتظار داشتم پروسه استخدام در چنین شرکتی دست کم دو ماه طول بکشد اما صبح فردایش با من تماس گرفتند و گفتند تو استخدام شده ای

رکسانادرباره پروژه های کاری اخیرش هم می گوید؛ عنوان شغلی ام یکم پیچیده است مدیر بازاریابی تجارت های نوظهور

من اجرای برنامه های استارتاپی مایکروسافت رو در فرانسه به عهده دارم.ما دو برنامه استارتاپی داریم: یکی Bizspark و یکی هم اخیرا اضافه شده به نام Microsoft Ventures(که Spark هم نامیده می شود). من بیشتر درگیر راه اندازی برنامه Microsoft Ventures در فرانسه بودم که یک شتاب دهنده است با هدف کمک به استارتاپ ها که بتوانند نسخه اولیه بسازند و در سه ماه کسب و کار خودشان را راه بیندازند.تقریبا یک سال میشه که من چند استارتاپ موفق داشته ام که در حال جذب سرمایه گذار هستند و موفق به کسب چندین جایزه در مسابقات مختلف شده است.

جدای از سمت من در مایکروسافت ، من یکی از موسسان Tech.eu هم هستم که یک وبلاگ تکنولوژی/کارآفرینی در اروپا است.

من موسس Girls in Tech در لندن و پاریس هم هستم. Girls in Tech شبکه ای است که با هدف ایجاد بستری برای حضور بیشتر بانوان و زنان در عرصه تکنولوژی و کارآفرینی راه اندازی شده است. برگزارکننده کنفرانس FailCon در پاریس هستم، کنفرانسی که به کارآفرینان کمک می کند تا از شکست هایشان یاد بگیرند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *