راو4

راو4 تویوتا از نگاهی دیگر

محصولات تویوتا، یکی از محبوب‌ترین‌ خودروها در ایران هستند و مدل راو4 نیز در کلاس کراس‌اور سایز متوسط هم، مورد توجه باشد .

بازار کراس‌اورها در سطح جهانی، رشدی فراتر از انتظار داشته است. ایمنی و راحتی بالا در کنار سبک رانندگی ویژه ، مهم‌ترین عوامل جذب مردم به شاسی‌بلندها محسوب می‌شوند ، می‌توان حس لوکس بودن را با خرید آنها به دست آورد. اوج گیری این نوع خودروها بین مردم، از ابتدای قرن جدید آغاز شد اما برندهای مطرح دنیا، ازجمله تویوتا سال‌ها پیش از آن اقدام به ساخت کراس‌اور کردند.

تویوتا ، به همراه فولکس واگن به عنوان بزرگترین تولید کننده ی وسایل نقلیه در جهان شناخته می‌شود . فولکس محصولات متنوعی را با برندهای گوناگون در زیرمجموعه‌ی فولکس آلمان عرضه می کند ، اما تعداد محصولاتی که سالیانه با نام و نشان تویوتا در سطح جهانی فروخته می‌شوند ، بیش از هر خودروساز دیگری است.

۸۰ سال از تاسیس برند شاخص در صنعت ژاپن می‌گذرد، چند رده بالاتر از بی ام و ، مرسدس بنز و حتی مک دونالد در رتبه‌ی دوازدهم جهان از نظر ارزش تجاری قرار دارد. از نظر اقتصادی و تیراژ تولید ، تویوتا به عنوان مهمترین و بزرگترین خودروساز دنیا شناخته می‌شود، اما براساس اظهارات غیر رسمی ، از نظر سود خالص و درآمد ، پایین‌تر از مجموعه شرکت‌های فولکس واگن آلمان و جنرال موتورز امریکا است.

اگر از بررسی این نماد تجاری بگذریم باید در خصوص اوورکراس این کارخانه بگوییم ، نسل اول تویوتا راو4 در سال ۱۹۹۴ معرفی شد تا یک خودروی همه‌جارو و البته با قیمت مناسب باشد . این مدل در بازار استرالیا به موفقیت بسیار خوبی رسید اما در سال‌های نخست برای امریکا جذابیتی نداشت.

راو4 با نسل دوم و سوم که بین سال‌های ۲۰۰۱ تا ۲۰۱۳ تولید شد ، یکی از پرفروش‌ترین کراس‌اورهای سایز کوچک دنیا بود و بعد از مدل‌های کورولا و کمری در کلاس سدان ، بیشترین حجم تولید در کارخانجات تویوتا را به خود اختصاص داد.

رونمایی از نسل چهارم راو4 در سال ۲۰۱۳، این محصول را وارد کلاس جدیدی کرد . با اضافه شدن ابعاد بدنه و قدرتمندتر شدن پیشرانه ، راو4 از کلاس کراس‌اورهای کوچک جدا شد تا آماده‌ی رقابت با هیوندای توسان، هوندا C-RV و دیگر مدل‌های مشهور در کلاس کراس‌اورهای میان رده باشد.

راو4این خودرو با فیس لیفت سال ۲۰۱۶، تغییر چهره داد و امروزه با پیشرانه‌های متنوع بنزینی، دیزل و حتی قوای محرک هیبرید تولید می‌شود . فروش راو4 در امریکا و کانادا، رشد مستمری را سالیانه از ۲۰۰۳ به بعد تجربه می کند و امروز، از مرز چهار هزار دستگاه در سال برای این مناطق ، عبور نموده است.

دلیل محبوبیت تویوتا در سطح جهانی به مواردی همچون کیفیت بالا و استهلاک پایین در محصولات این برند وابسته است. این موضوع ، مسلما بر فروش بسیار خوب راو4 نیز تاثیر می‌گذارد. بیش از ۸ سال از حضور کراس‌اور راو4 ، در کشور ما می‌گذرد.

راو4 با پیشرانه‌ی جدید هیبرید در نمایشگاه خودروی تهران ۹۶، رونمائی شده است.

شرکت ایرتویا به عنوان نماینده‌ی فروش و خدمات پس از فروش تویوتا در ایران ، یکی از قدیمی‌تری و خوش‌نام ترین نمایندگی های خودروسازان خارجی است.

از حدود سال 95 موفق به واردات محصولات تویوتا به ایران نشده است. این امر ، قیمت مدل بنزینی راو4 را فراتر ۳۰۰ میلیون تومان و گران‌تر از نسخه‌ی فول‌آپشن هیوندای سانتافه و کیا سورنتو رسانده است که فاصله زیادی از شرایط این خودرو در بازار جهانی است. چنین شرایطی ، نشان از محبوبیت تویوتا و خصوصا کراس‌اور راو4 در ایران است.

ماشین بازها و خصوصا خودروسواران مدل‌های ژاپنی ، به دگرگونی‌های ناگهانی در طراحی این محصولات، عادت دارند. آنچه به عنوان زبان طراحی در خودروهای اروپایی، نظیر نمونه‌های ساخت بنز، بی ام و، آئودی و رنو برای مدتی نسبتا طولانی رعایت می شود، در شرق دور مورد توجه قرار نمی گیرد.

راو4شاید خودروسازانی مثل نیسان و هوندا ، تاحدودی به اصول طراحی خود پایبند باشند اما تویوتا ، گاهی در کمتر از یک سال ، تغییر رویه می‌دهد و با هدف جذب حداکثری سلایق مختلف ، ظاهر تولیدات خود را بروزرسانی می کند .

اگر لوگوی میان جلوپنجره حذف شود، به زحمت می توان مدل های جدید پرادو، راو4 و کمری را مرتبط به یک برند دانست، درحالیکه بسیاری از آنها ، با فاصله‌ کوتاهی از یکدیگر رونمائی شده اند.

از نظر فنی ، سبک طراحی راو4 با چهره ی جدید سال ۲۰۱۶ ، هماهنگ با مدل مفهومی C-HR است. فرم خاص چراغ ها، با جلو پنجره‌ی باریک و سپر سه بعدی ، این کراس‌اورهای تویوتا را شبیه به C-HR نشان می‌دهد، درحالیکه شباهت چشم‌گیری با دیگر محصولات این برند ندارند.

با توجه به اینکه، مدیران تویوتا ادعا می‌کنند فروش کراس‌اورهای این شرکت تا کمتر از ۱۰ سال دیگر ، بیشتر از مدل‌های سدان خواهد بود ، انسجام در طراحی این سبک از تولیدات تویوتا ، قابل پیش‌بینی است.

راو4در نمای بیرونی در جلوی خودرو ، چراغ‌های مثلثی با گوشه‌های تیز و شمشیرمانند، مهمترین تفاوت ظاهری راو4، نسبت به نمونه‌ی قبلی است. بین چراغ‌ ها و پایین تر از لبه‌ی کاپوت، فضای بسیار کمی برای جلوپنجره وجود دارد و به همین دلیل، لوگوی تویوتا در ناحیه‌ی سپر قرار گرفته است.

هرچند که ترکیب چراغ ها و جلو پنجره‌ی راو4، همه‌ کس پسند و چشم نوار به حساب نمی آید، با حجم دهی جذاب سپر و حالت سه بعدی آن ، ترکیبی اسپرت و آینده نگر فراهم می‌کند. دماغه‌ی خودرو ، فضای خالی زیادی دارد که علاوه بر هدایت هوا به سمت موتور ، در هزینه‌های ساخت تاثیر گذاشته ولی از قطعات پلاستیکی پهن و ناخوشایند کراس‌اورهای ارزان‌قیمت نسیت. فرم رو به پایین در خطوط حجم دهنده‌ی سپر، حس آرواره‌‌ را برای بیننده‌ تداعی می‌کند و نقش زیادی در حالت تهاجی و خشن راو4 دارد.

امتیاز خوبی می توان به طراحی نمای جلوی راو4 داد ، چرا که همراه با ادوات متنوع و زیبا، حجم دهی جذابی در کاپوت جلو است و جایگاه مناسبی را برای پلاک ارائه نموده است ، اما با لبه‌ی سیاه رنگ پلاستیکی در پایین و چراغ‌ مه‌ شکن دایره‌ای در گوشه‌های سپر، کمی از جلوه‌ی لوکس خود را از دست داده . البته در بازار جهانی ، تیپ فول‌آپشن راو ۴ (Exclusive) همراه زه کشی سرتاسری نقره‌ای رنگ در پیرامون سپر و رکاب‌ها، با هزار دلار هزینه‌ی اضافی قابل قبول است.

نمای جانبی، حالت اسپرت و آیرودینامیک راو4، به دلیل اسپویلر عقب، فرم سپرها و سایز چراغ‌های اصلی، کاملا توی چشم است.

خط حجم دهنده‌ی عمیقی، چراغ عقب را به گلگیر جلو می‌رساند. فاصله‌ی این خط تا لبه‌ی پنجره‌ها، کم است و ادامه‌ی آن به چراغ‌ جلو می‌رسد که ظرافت در طراحی این محصول را نشان می‌دهد. حجم‌دهی خاصی روی درها دیده نمی‌شود و صرفا شاهد یک برجستگی پیوسته هستیم که از سپر جلو تا سپر عقب و در امتداد رکاب‌ و گلگیرها می‌گذرد.

فریم پنجره ها از پلاستیک سیاه و نوار باریک کروم است. راو ۴، در نسخه‌ی پایه با رینگهای اسپرت ۱۷ اینچ ارائه می‌شود، اما حتی در نمونه های بالاتر همراه رینگ‌های ۱۸ اینچ ، فضای خالی زیادی داخل گلگیرها وجود دارد. دستگیره های نقره‌ای رنگ و باربند هم، آپشن‌های قابل سفارش این خودرو هستند.

می‌توان از طراحی بدنه ی راو4 رضایت داشت. هرچند که نسخه‌ی اصلی متعلق به سال ۲۰۱۳ است، اما مدل ۲۰۱۶،  برای عامه‌ی مردم، در حد یک نسل جدید به نظر می‌رسد.

بسیاری از علاقمندان کراس‌اورها ، ترجیح می‌دهند با چراغ‌های بزرگ و حجیم در نمای جلو ای خودرو مواجه شوند که البته درباره‌ی راو4 جدید، چنین شرایطی وجود ندارد.

تفاوت ظاهری خاصی بین نسخه‌ی تمام بنزینی و هیبرید راو4 دیده نمی‌شود، درحالیکه مدل هیبرید، ارتفاع بدنه‌ی بیشتری نسبت به زمین دارد و علاوه بر عبارت Hybrid در نمای جانبی، با هاله‌ای آبی‌رنگ در قسمت لوگوی دماغه ارائه شده است .

راو4 ابعادی شامل؛ طول ۴۶۶۱ میلی‌متر با عرض ۱۸۴۵میلی‌متر و فاصله محورهای ۲۶۶۰ میلی‌متر است، درحالیکه ارتفاع سقف در نمونه‌ی بنزینی ۱۶۶۰ میلی‌متر و در مدل هیبرید ۱۷۰۵ میلی‌متر می باشد.

در مقایسه با هیوندای سانتافه، طول و عرض راو4؛ حدود ۳ سانتیمتر کمتر است، ولی ۴ سانتیمتر فاصله محورهای کمتر ارائه می‌شود.

در نمای بیرونی، ۹ رنگ بدنه برای راو4 وجود دارد که شامل سیاه، سبز تیره، آبی، زرشکی، قرمز، خاکستری، نقره‌ای، کرم و سفید خواهد بود. ۵ طرح نیز برای رینگ‌ها قابل سفارش است که سایزهای ۱۷ اینچ و ۱۸ اینچ خواهند بود. چراغ‌های هالوژن اصلی، مه‌شکن و نوار روشنایی روز، آپشن‌های استاندارد خودرو هستند در حالیکه روی نسخه‌های بالاتر، تمام LED خواهند بود.

اسپویلر و بخارزدای شیشه‌ی عقب هم، در تمامی مدل‌های قابل استفاده است، درحالیکه آپشن‌های متعددی مثل گردش چراغ‌ها با فرمان، شوینده‌ی چراغ جلو، جمع‌کننده‌ی برقی آینه بغل، دستگیره‌های کروم، ادوات نقره‌ای برای سرتاسر سپرها و رکاب‌ها، سانروف، باربند و بازکننده‌ی صندوق با اشاره‌ی پا، سفارشی و مربوط به نمونه‌های بالاتر هستند.

همان‌طور که قابل پیش‌بینی به نظر می‌رسید، کابین نسخه‌ی فیس‌لیفت ۲۰۱۶ ، تفاوت خاصی با مدل اصلی ندارد. متناظر نمای بیرونی، هاله‌ای از نور آبی در کلیدهای مختلف، نظیر دکمه‌ی استارت و پنل پشت فرمان ، وجه تمایز مدل هیبرید با نسخه‌ی بنزینی است.

راو4طراحی داخلی تویوتا، حالتی مردانه و تا حدودی خشن برای فضای داخلی راو4 خلق کرده است. با نگاهی به دستگیره های بزرگ داخل در و حالت مجاری تهویه مطبوع، قابل درک می باشد. در کنار رنگ خاکستری تیره، که تقریبا برای همه‌ی نسخه‌ها ثابت است، ادواتی نقره‌ای رنگ وجود دارند که پیرامون فرمان، حاشیه‌ی بالای داشبورد و حتی مجاری تهویه مطبوع را پوشش می‌دهند.

مواد اصلی ساخت داشبورد که دور از دسترس سرنشینان هست ، پلاستیک خشک و سطح متوسط است، اما با ابتکاری به جا ، از چرم مصنوعی در قسمت میانی استفاده شده که حس بسیار خوبی فراهم می کند. در مقایسه با خودروهای مدرن ، کلیدهای پرتعداد و متنوعی روبروی سرنشینان ردیف جلو وجود دارند که گیج کننده به نظر می‌رسند.

عمده‌ی کلیدها و ادوات، حالتی برجسته و بیرون زده دارند، ضمن اینکه نمایشگر و مجاری تهویه هوا چنین شرایطی تداعی می‌کنند. هرچند که دکمه‌ی استارت پیشرانه و تنظیم‌کننده‌های تهویه مطبوع، نزدیک به راننده و در دسترس او هستند، کلیدهای مربوط به مودهای رانندگی، پشت قطعه‌ای نقره ای رنگ قرار گرفته‌اند که دسترسی راننده را مشکل می کند.

فرمان راو4، خوش دست است،  پوشش چرم مصنوعی و ساختار استخوانی دارد که کلیدهای متعددی بر روی آن دیده می‌شوند که البته گیج کننده نیستند. قطعه‌ی نقره‌ای رنگ داخل فرمان وجود دارد که همراه با قاب نقره‌ای رنگ ارائه می‌شود.

راو4نشان‌دهنده‌ی سرعت لحظه‌ای و دور موتور، طرح سیلندری و کاملا متقارن دارد قدیمی به نظر می‌رسد، اما به لطف یک نمایشگر TFT، فناوری های مدرن و قابل قبولی در دسترس راننده می‌گذارد و حس یک خودروی امروزی را فراهم می‌کند.

تقریبا تمامی نسخه‌های راو4، از نمایشگر لمسی ۷ اینچ استفاده می‌کنند که در نسخه های مختلف، با رابط کاربری و سیستم صوتی متفاوت همراه است. از نکات عجیب در فضای داخلی، می‌توان به حضور دو مانتیور دیجیتال با فناوری قدیمی در طرفین نمایشگر اصلی اشاره کرد که در خودروهای مدرن برندهای دیگر، شمایل جذاب‌تری دارد. حضور کلید هشدار فلاشرها، در نقطه‌ای دور از دسترس و نامتقارن، همراه با کلیدهای ناخوشایند مقابل دسته‌دنده، از دیگر مواردی است که انتظار می‌‌رفت، طراحی بهتری داشته باشند.

از نکات مثبت در طراحی داخلی راو4، فضای بسیار خوب و فراتر از انتظار این خودرو است. نه تنها برای افراد، که مخصوص اشیاء نیز، محفظه‌های متنوعی در راو4 وجود دارد. یک بطری آب معدنی خانواده، می‌تواند براحتی داخل صندوق داشبورد قرار گیرد، ضمن اینکه پوشش داخل در نیز، برای چنین وسایلی مناسب است . در زیردستی میان صندلی‌های جلو و مقابل شاگرد هم، فضای خالی قابل توجهی وجود دارد که شامل جالیوانی مقابل دسته دنده می‌شود.

راو4، از نظر راحتی سرنشینان و فضای قابل استفاده برای آنها، یکی از بهترین ها در کلاس خود به حساب می‌آید.

درحالیکه سرنشینان جلو با صندلی‌های چرم مصنوعی و ساختار اسپرت آن، حس بسیار خوبی را تجربه می کنند ، روی ردیف دوم هم، چنین شرایطی فراهم شده است. فردی با قد ۱۸۰ سانتیمتر روی صندلی عقب، فضای ایده‌الی مقابل زانو و بالای سر خواهد داشت، ضمن اینکه می‌تواند شبیه به صندلی‌های هواپیما، قسمت پشتی را چند سانتمیتر عقب‌تر ببرد و راحتی بیشتر در اختیار داشته باشد.

راو4صندوق راو4، یکی از ارزشمندترین نقاط قوت این خودرو است که با ۵۴۷ لیتر فضای خالص و قابل استفاده، راضی‌کننده است. اما فضای استاندارد صندوق در مدل هیبرید، اندکی کمتر است و ۵۰۱ لیتر خواهد بود. سطح صندوق و لبه‌ی سپر، کاملا در یک راستا هستند که برای جابه‌جایی وسایل سنگین، بسیار بااهمیت و راه گشا می باشد و صندلی‌های عقب نیز، به خوبی جمع می‌شوند و حجم این بخش را به ۱۶۳۰ لیتر، افزایش می‌دهند.

نمره‌ی خوبی طراحی داخلی راو4 دارد، هرچند که از نظر ظاهری؛ همه‌ پسند نیست و با متریالی درجه یک، خصوصا در قسمت داشبورد و داخل در ارائه نشده . بسیاری امکانات مربوط به خودروهای مدرن، مثل ترمزدستی زیر پا، وجود ندارد و این محصول، همچنان با چند ابزار سنتی متعلق به کراس‌اورهای ۵ سال پیش، ارائه می‌شود.

راو4کراس‌اور مشهور تویوتا، با نسخه‌ی ۴ سیلندر ۲.۵ لیتری بنزینی شناخته می‌شود که قدرت ۱۷۶ اسب بخار و گشتاور ۲۳۳ نیوتن‌متر فراهم می‌کند. بیشترین قدرت این مدل، در دور موتور ۶۰۰۰ دور بر دقیقه و نهایت گشتاور از دور موتور ۴۱۰۰ دور بر دقیقه بر حاصل می‌شود.

راو4 بنزینی ، به شرط استفاده از گیربکس ۶سرعته‌ی دستی و انتقال قدرت دیفرانسیل جلو، در زمانی حدود ۹ ثانیه به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت می‌رسد، درحالیکه نسخه‌ی وارد شده به ایران؛ با جعبه دنده‌‌ی ۶سرعته‌ی خودکار و فناوری دو دیفرانسیل که منجر به افزایش وزن خودرو شده که حدود ۱۰ ثانیه پس از شروع حرکت به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت می‌رسد.

میانگین مصرف سوخت راو4 بنزینی، حدود ۹ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر است که با سرعت ثابت در بزرگراه، نزدیک به ۷.۵ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر و در ترافیک شهری، ۱۰ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر خواهد بود. نهایت سرعت نسخه بنزینی ، ۱۹۰ کیلومتر بر ساعت برآورد می‌شود.

تویوتا راو4 ، با پیشرانه‌ی هیبریدی در مجموع قدرت ۱۹۴ اسب بخار و گشتاور ۲۰۶ نیوتن‌متر است که از ترکیب پیشرانه‌ی بنزینی ۲.۵ لیتری به قدرت ۱۵۰ اسب بخار و دو موتور برقی جریان متناوب (AC) تامین می‌شود. موتور الکتریکی روی محور جلو، ۱۴۱ اسب بخار و موتور دیگر، روی محور عقب، دارای ۶۷ اسب بخار خواهد بود. این مجموعه، برخلاف گشتاور کمتر نسبت به مدل تمام بنزینی، کمی سریع‌تر است و در زمانی حدود ۹ ثانیه با گیربکس اتوماتیک CVT و سیستم دودیفرانسیل AWD، به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت می‌رسد.

باتری های ۱.۶ کیلووات ‌ساعت، میانگین مصرف بنزین راو4 هیبریدی را تا ۷.۳ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر کاهش می‌دهند، درحالیکه تفاوت خاصی میان مصرف سوخت این خودرو در شرایط مختلف وجود ندارد و بین ۷ تا ۸ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر، مصرف سوخت بزرگراه و ترافیک شهری خواهد داشت.

راو4از نظر امکانات ظاهری و رفاهی، راو ۴ در تیپ‌های LE، XLE، SE، لیمیتد و پلاتینیوم عرضه می‌شود، ضمن اینکه در مدل هیبرید، صرفا در ۳ نسخه‌ی XLE، SE و لیمیتد قابل خرید خواهد بود. با این اوصاف، به درستی می‌توان نتیجه گرفت که گران‌ترین نمونه‌ی راو4 هیبرید، دارای بعضی تجهیزات مدل فول‌آپشن تمام بنزینی (تیپ پلاتینیوم) نخواهد بود.

این ادوات، بیشتر بر توانایی‌های فنی و خصوصا سیستم دو دیفرانسیل تاثیرگزار هستند و شامل قفل دیفرانسیل می‌شود. البته فناوری کنترل گشتاور خودکار (AWDi) هم، صرفا در مدل هیبرید و البته به صورت پایه وجود دارد که تا حد زیادی، هرزگردی چرخ‌ها در مسیرهای لغزنده را کاهش می‌دهد.

در فضای داخلی، نمایشگر ۶.۱ اینچ با قابلیت ارتباط گوشی هوشمند و برقراری تماس تلفنی بلوتوث، دوربین پارک، تهویه مطبوع خودکار دوگانه، شارژر ۱۲ ولت، نمایشگر ۴.۲ اینچ TFT پشت فرمان و آینه‌ی وسط با فناوری دید در شب، در همه‌ی مدل‌های وجود دارد.

راو4آپشن‌های قابل نصب راو4 ، شامل چند مدل سیستم صوتی از برندهای مختلف خواهد بود که در بالاترین نمونه‌ با نمایشگر ۷ اینچ و ۱۱ اسپیکر ساخت JBL امریکا ارائه می‌شود. رادار جلو و عقب، دید ۳۶۰ درجه (دید پرنده)، گرم کن فرمان و گرم کن صندلی های جلو، مخصوص مدل‌های فول‌آپشن است، ضمن اینکه سقف پانورامیک، گرم کن صندلی های عقب و سرد کن داخل صندلی، در نسخه‌های مختلف راو4، دیده نمی‌شود. متاسفانه در نمونه‌ی استاندارد و ارزان‌قیمت راو4 بسیاری از فناوری‌های مدرن ایمنی، مثل ترمز خودکار وجود ندارد.

تویوتا راو4 در تست‌های بنیاد ایمنی خودروهای اروپا (Euro NCAP) دارای امتیاز کامل ۵ ستاره و در آزمون‌های نهاد بیمه‌ی بزرگراه های امریکا (IIHS)، امتیازات بسیار خوب TOP SAFETY PICK+ را برای مدل ۲۰۱۷ به دست آورده است.

۷ کیسه‌ی هوا، شامل ۲ عدد ایربگ اصلی و ۲ عددایربگ جانبی برای سرنشینان جلو، ۲ عدد ایربگ پرده‌ای سراسری و ۱ عدد برای زانو راننده وجود دارد.

در نمونه‌های مدرن راو4، ترمز اضطراری، به صورت آپشن قابل انتخاب، در نظر گرفته شده است، اما هشدار برخورد از طرفین، تشخیص اجسام در نقطه‌ی کور، هشدار خروج از خط و کاهش نور چراغ‌های جلو به هنگام نزدیک شدن خودروی دیگر از روبرو، تشخیص عابر پیاده (PCS)، سیستم حفظ خودرو در شیب (HAC)، نمایش فشار باد تایرها (TPMS)، ترمز ضد قفل (ABS) ، کنترل پایداری الکترونیک (VSC)، تقسیم هوشمند ترمز بین چرخ‌ها (EBD)، ترمز کمکی (BA)، کنترل کشش (TRAC) و فناوری خاموش کردن پیشرانه قبل از برخورد (SST)، در همه‌ی نسخه‌های راو4 وجود دارند.

از دیدگاه بازار جهانی، تویوتا راو4 در کلاس کراس‌اورهای سایز متوسط، نظیر هیوندای توسان و کیا اسپورتیج قرار می‌گیرد. از سویی دیگر، فضای داخلی این خودور کمی بیشتر از خودروهای مذکور است و البته می‌تواند با توجه به ۳ سانتیمتر اختلاف ابعاد نسبت به هیوندای سانتافه، با این محصول نیز مقایسه شود. (البته تویوتا در کلاس سانتافه و کراس‌اورهای این سبک، مدل هایلندر را در سبد دارد.)

آستانه‌ی قیمت راو4 تمام بنزینی در بازار جهانی، ۲۵ هزار دلار است و با آپشن‌های کامل به ۳۴ هزار دلار می‌رسد. نسخه‌ی پایه از مدل هیبرید نیز، ۳۵ هزار دلار قیمت دارد و در گران‌ترین نمونه، ۳۷ هزار دلار فروخته می‌شود. اما متوسط قیمت راو4 در بازار ایران بیش از ۲۳۰ میلیون تا ۲۷۰ میلیون تومان است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *