برج

برج های مسکونی در مناطق آسیب دیده

محققین ایده ساخت برج های بلند مرتبه متحرک با استفاده از هنر اوریگامی ارائه نموده اند که می‌توانند به وسیله بالگرد جابه جا و به مکان مورد نظر مانند مناطق محروم دنیا یا بخش‌هایی که دچار فاجعه‌های طبیعی مانند سیل، آتش سوزی، زلزله یا سونامی شده اند منتقل شوند.

این ایده به تازگی در مسابقه‌ای به نام (Evolo) ارائه شده که تحمل وزن  آسمان خراش بر روی یک بالون هلیومی بزرگ است یعنی آسمان خراش داخل یک بالون بزرگ قراردارد که ارتفاع و وزن آن را کنترل می‌کند و ظاهری فشرده در زمان حمل به وسیله بالگرد دارد و در محل نصب بازگشایی می‌شود و ارتفاع پیدا می‌کند.

طرح ساخت این آسمان خراش متحرک به وسیله گروهی از معماران لهستانی مطرح شده است که توسط بالگرد به مقصد مورد نظر انتقال داده شده و نصب می شود.
این طرح از بین ۵۲۵ طرح انتخاب شده است. از جمله دیگر طرح‌های برتر در این مسابقه ریه شهری مشهور به (sequester)، برجی است که کربن هوا را می‌گیرد و از آن برای تولید انرژی استفاده می‌کند و به این ترتیب هوای شهری را تصفیه می‌کند.
صفحه‌های مورد استفاده در این آسمان خراش سبک وزن با استفاده از چاپگر‌های سه بعدی تولید و با استفاده از هنر مهندسی اوریگامی به همدیگر متصل می‌شوند.

برج

هدف طراحان این آسمان خراش کمک رسانی و امکان تولید مسکن موقت، اما مستحکم در زمان بروز فاجعه‌های طبیعی اعلام کرده اند که می‌تواند به آسانی حتی در زمین‌هایی با خاک ناپایدار نصب شود.
این آسمان خراش به طور متوسط ۳۰ برابر فضای کمتری نسبت به نصب چادر و اسکان موقت زمینی نیاز دارد و از این لحاظ کمک بزرگی به نیرو‌های امدادی خواهد بود.

تعداد طبقه‌های آسمان خراش  بسته به میزان گاز هلیوم تزریقی به آن قابل کنترل است.
کارشناسان امیدوار هستند با اجرایی شدن طرح ساخت این آسمان خراش از میزان خسارت‌ها در زمان بروز بلایای طبیعی کاسته و اسکان اهالی و نیز مراقبت از سلامت و اموال آن‌ها بهتر انجام شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *