برج میلاد

برج میلاد بلندترین نماد شهر تهران

برج میلاد در سال ۱۳۷۲ در قالب طرح ایجاد یک نماد ملی با توجه به توان مهندسین ایرانی و توسعه زیر ساخت های مخابراتی و تلویزیونی شهر به منظور احداث مجموعه چند منظوره ارائه شد.  در سال ۱۳۷۶ ( ۱۹۹۸ میلادی ) عملیات اجرایی برج آغاز شد و دکتر محمد رضا حافظی استاد دانشگاه هنرهای زیبای دانشگاه شهید بهشتی به عنوان معمار و طراح پروژه انتخاب گردید. در سال ۱۳۸۰  نام برج میلاد جایگزین یادمان شد.

مجموعه برج میلاد تهران در زمینی به مساحت ۴/۷۴ هکتار بر روی تپه های کوه نصر در میان شبکه بزرگراهی شمال غرب تهران واقع گردیده که از شمال به بزرگراه همت ، از جنوب به بزرگراه حکیم ، از شرق به بزرگراه چمران و از غرب به بزرگراه شیخ فضل الله منتهی می گردد. که مجموعه چند عملکردی در حوزه های مخابراتی ، مراکز تجاری ، رستوران ها، خدمات پذیرایی، مرکز همایش ها ، خدمات گردشگری و تفریحی است .

در حال حاضر این مجموعه شامل برج میلاد تهران و مرکز همایشها می باشد و فاز دوم شامل مرکز خرید ، برج هتل و برج اداری می باشد. برج میلاد با ارتفاع ۴۳۵ متر ششمین برج بلند تلویزیونی و مخابراتی دنیا محسوب می شود. وزن تقریبی کل سازه ۱۵۰ هزار تن می باشد. ارتفاع برج از سطح دریا : ۱۴۴۴ متر می باشد به طوریکه بزرگراه حکیم ۶۰ متر پایین تر از سطح برج قرار گرفته است.

نوزدهمین سازهٔ بلند نامتکی جهان با ۱۳ هزار متر زیربنا از نظر وسعت کاربری سازهٔ رأس برج در میان تمامی برج‌های مخابراتی دنیا مقام نخست را دارد. برج میلاد به دلیل بلندی بسیار و شکل ظاهری متفاوتش، تقریباً از همه جای تهران نمایان است و از این رو، یکی از نمادهای پایتخت ایران به شمار می‌آید.

برخی معتقدند که ساخت یک برج مخابراتی و مجموعه یادمان بخشی از طرحی بسیار بزرگ‌تر به نام شهستان پهلوی هستند که پیش از انقلاب اسلامی ایران طراحی شده و در دست احداث بود.

ساخت بنای برج ۱۱ سال به طول انجامید در دوره شهرداری محمد باقر قالیباف طی ۳۰ ماه ۴۰% باقی مانده نهایتا تکمیل و برج در روز ۱۶ مهر ۱۳۸۷مورد بهره برداری قرار گرفت.
درب های این برج هر روز از ۱۰ صبح تا ۱۰ شب به روی عموم باز است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *