ملکه

اتاق خواب ملکه انگلیس در کاخ باکیگهام

درهای کاخ باکینگهام بر روی گردشگران باز است. اما، اتاق خواب ملکه انگلیس مکان ممنوعه محسوب می شود و کسی حق ندارد به آن وارد شود.

این مکان از سال 1982 میلادی، زمانی که مردی به نام مایکل فگان، در ساعات اولیه صبح از دیوار کاخ 14 طبقه‌ای باکینگهام بالا رفت و وارد آن شد، به یکی از اتاق های انگلیس با بالاترین ضریب امنیتی در این کشور تبدیل شد.

کاخکاخ باکینگهام در لندن اقامتگاه اصلی خانواده سلطنتی بریتانیا است. این کاخ همچنین یکی از بزرگ‌ترین کاخ‌های سلطنتی فعال دنیا، مرکز رویدادهای عمومی ویژه، مهمانی‌های سلطنتی و در هنگام جشن‌های ملی، مورد توجه بریتانیایی‌ها است.

این مکان با آثار هنری و زینتی زیادی تزیین شده است. طراحی‌های داخلی اصلی از جمله استفاده گسترده از سنگ مرمرنمای رنگارنگ و لاجوردهای آبی و صورتی، به پیشنهاد سر چارلز لانگ، که در اوایل سده نوزدهم صورت گرفتند، هنوز دست‌نخورده باقی مانده‌اند.

پادشاه ادوارد هفتم دستور به نوآرایی کاخ، با طرح عصر طلایی اروپا به رنگ کرم و طلایی داد. بسیاری از اتاق‌های پذیرایی کوچک‌تر، به شیوه سلطنت چینیان تزیین شده‌اند. باغ کاخ باکینگهام بزرگ‌ترین باغ شخصی لندن است.

قبل از این‌كه اسم كاخ روی این عمارت گذاشته شود، اهالی لندن این مكان را به نام «خانه باكینگهام» می‌شناختند؛ خانه‌ای بزرگ كه در سال ١٧٠٣ به دستور دوک باكینگهام ساخته شد.

حدود ۶۰ سال بعد از این‌كه دوک باكینگهام در زمین آبا و اجدادی‌اش این ملک را ساخت، پادشاه جرج سوم این خانه را از آن خودش كرد و آن را دو دستی به ملكه شارلوت تقدیم كرد. بعد از آن به این ملک «خانه ملكه» می‌گفتند اما ملكه شارلوت حتی یک روز را هم در این ملک نگذراند تا اینكه در قرن ١٩ میلادی، ملكه ویكتوریا نخستین سلطنت‌نشینی بود كه این ملک را به عنوان خانه خود انتخاب كرد.

خانواده سلطنتیبعد از این بود كه عنوان كاخ باكینگهام به این ملک داده شد و حالا قرن‌ها است كه كاخ خانواده سلطنتی بریتانیا محسوب می‌شود.

جریان برق برای اولین‌بار در سال ١٨٨٣ اتاق باله را روشن كرد. بعد بین سال‌های ١٨٨٣ تا ١٨٨٧ كم كم در تمام كاخ جریان الكتریسته برقرار شد. حالا حدود ۴۰ هزار چراغ این كاخ را روشن می‌كند.

این قصر ٧٧٥ اتاق، ١٩ خانه ملی، ۵۲ اتاق اشرافی و اتاق خواب، ١٨٨ اتاق مختص كاركنان كاخ، ٩٢ اتاق كار و ٧٨ حمام و دستشویی دارد. اتاق سبز در كنار اتاق آبی و سفید از اتاق‌های نشیمن كاخ به شمار می‌رود؛ اتاقی كه حالا بیشتر مراسم‌ استقبال از ‌مهمان‌ها در آن‌جا انجام می‌شود. در زمان ملكه ویكتوریا این اتاق، اتاق عصرانه بود؛ اتاقی برای گپ و گفت‌‌های عصرانه همراه با سرو چای به سبک انگلیسی.

طراحی اصلی داخلی كاخ از سنگ‌های مرمر رنگین است. این طراحی در زمان ادوارد هفتم انجام شد. او به چارلز لانگ دستور داد تا در طراحی داخلی كاخ تغییراتی انجام دهد. چارلز هم از سنگ‌های مرمر كرم و طلایی رنگ كه منطبق با عصر طلایی اروپا بود، استفاده كرد.

اتاق خواب ملکه یکی از جذاب ترین بخش ها برای بازدید کنندگان این عصر خواهد بود که از دیدن خاندان سلطنتی و شاه و دیوان سالاری های آن دوران دور شده اند در حالیکه در یکی از کشورهای مدعی جامعه باز همچنان خانواده ای بر ثروت و قدرت ملی سایه افکنده اند.

مردم دوست دارند اتاق خواب ملکه یا به عبارت صحیح تر اتاق خصوصی بازمانده آخرین نسل حکومت سلطنتی را از نزدیک ببینند و اختلاف سبک زندگی و فکرشان با این نسل جدید را لمس نمایند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *